Spoznávanie Slovenska-Všeobecné informácie a zaujímavosti

Všeobecné informácie o Slovensku

Slovensko je stredoeurópska krajina, ktorá leží medzi Českou republikou na východe, Maďarskom na juhu, Rakúskom na západe a Poľskom na severe. Hraničí s Ukrajinou na východe a so Slavonskou oblasťou v Chorvátsku na juhu. Hlavným mestom Slovenska je Bratislava. Oficiálnym jazykom je slovenčina.

Slovensko má rozlohu 49 034 km² a jeho populácia je 5,4 milióna obyvateľov. Žijú tu viaceré národnosti, vrátane Slovákov, Maďarov, Rómov a Čechov.

Slovensko má veľmi bohatú históriu. Počas druhej svetovej vojny bola krajina pod nemeckou okupáciou a po vojne bola súčasťou Československa. Po rozdelení Československa v roku 1993 sa stalo samostatnou demokratickou krajinou.

Hospodárstvo Slovenska sa za posledné desaťročia dramaticky zlepšilo. Dnes patrí medzi najvyspelejšie krajiny v strednej Európe s vysokou úrovňou priemerného príjmu. Je členom Európskej únie a NATO, čo mu umožňuje rozširovať svoje hospodárske a politické styky ako nikdy predtým.

Špecifické kultúrne tradície na Slovensku

Na Slovensku existuje veľa špecifických kultúrnych tradícií, ktoré sú rozšírené po celom národe a sú súčasťou národnej identity. Medzi tieto tradície patria napríklad folklórne tance, hudba, jedlo a remeselné výrobky.

Folklórny tanec je veľmi obľúbeným spôsobom zábavy na Slovensku, ktorý sa datuje až do stredoveku. Folklórny tanec sa líši od mestského tanca, pretože je založený na prírodných rytmoch, tradíciách a vyprávaniu príbehov. Folklórny tanec je veľmi obľúbeným spôsobom trávenia voľného času a je často vystavený súkromným skupinám ako aj verejnosti.

Hudba je tiež veľmi dôležitou súčasťou slovenskej kultúry. Hrajú sa tradičné slovenské piesne, ale aj súčasná hudba. Hudba je často používaná na oslavách, akciách a iných spoločenských udalostiach.

Jedlo je tiež veľmi dôležitou súčasťou slovenskej kultúry. Mnohé tradičné jedlá sú založené na prírodných surovinách, ako sú mäso, hydina, ryby, obilniny a zelenina. Mnohé tradičné jedlá sú varené počas sviatkov a rodinných stretnutí.

Remeselné výrobky sú tiež veľmi dôležitou súčasťou slovenskej kultúry. Mnohé remeselné výrobky sú vyrobené zo dreva, kovu alebo textilu. Remeselníci vytvárajú rôzne typy predmetov, ako sú hračky, nábytok, dekorácie a iné predmety potrebné pre domácnosť.

Zaujímavosti o Slovensku

Slovensko je krajina s bohatou históriou a kultúrou. Jeho obyvatelia sú hrdí na svoju krajinu a radi by sa s vami podelili o zaujímavosti. Tu je pár z nich.

Slovensko je domovom pre najstarší les na svete. Les primeRovej záhrady v Národnom parku PrimeRovej záhrady je starý viac ako 11 000 rokov. Táto oblasť je domovom pre množstvo druhov rastlín a živočíchov, vrátane obrovských čerešní a škoricových stromov.

Slovensko je tiež domovom pre najväčšie jazero v strednej Európe. Jazero Štrbské je domovom pre množstvo druhov ryb a je obľúbenou destináciou pre turistov, ktorí chcú vidieť jeho krásne scenérie.

Slovensko je tiež domovom pre najstaršiu železnú cestu na svete. Železná cesta zo Štiavnice do Kremnice bola postavená v roku 1822 a používa sa na dodnes. Je to jedna z najviac zachovalých technických pamiatok na svete.

V Slovensku sa nachádza tiež najväčšia kamenná socha na svete. Socha svätého Jána Nepomuckého je postavená na vrchu Bradlo v okrese Prievidza a je vysoká 22 metrov.

Poslednou zaujímavosťou o Slovensku je, že je domovom pre najstaršie mesto na svete. Mesto Staré Mesto bolo postavené v roku 1238 a je to jedno z najstarších miest na svete.